O jednostce
Początki Katedry Psychologii Zdrowia sięgają roku akademickiego 1996/1997, kiedy to powołano Zakład Psychologii Różnic Indywidualnych pod kierownictwem dr. hab. Edwarda Ćwoka. Po nieoczekiwanej śmierci kierownika Zakładu w 2001 roku, jednostkę rozwiązano.
Zakład Psychologii Różnic Indywidualnych reaktywowano w 2009 roku pod kierownictwem prof. dr. hab. Pawła Izdebskiego. Z dniem 1 października 2015 roku został przekształcony w Zakład Psychologii Ogólnej i Psychologii Zdrowia, a rok później - w Zakład Psychologii Ogólnej i Zdrowia. W dniu 1 października 2019 roku Zakład przekształcono w Katedrę Psychologii Zdrowia. W roku 2021 zmarł profesor Paweł Izdebski.
Katedrą Psychologii Zdrowia kieruje dr hab. Monika Wilkość-Dębczyńska, prof. UKW. Zespół badawczy Katedry obecnie składa się z ośmiu pracowników, stanowiących interdyscyplinarną mieszankę energii i doświadczenia.
Wraz z Zakładem Psychologii Różnic Indywidualnych, w roku akademickim 1997/1998 przystąpiono do organizacji Pracowni Testów Psychologicznych. Od 2001 do 2004 roku zatrudniona w Pracowni była mgr Aleksandra Fronczek, w latach 2010-2011 – mgr Karolina Pejka-Balcer, następnie mgr Kamila Litwic-Kaminska. Obecnie pracownikami Pracowni są mgr Karolina Juszczyk i mgr Pavel Larionov. W latach 1998-2021 kierownikiem Pracowni Testów Psychologicznych był prof. dr hab. Paweł Izdebski.
Katedra Psychologii Zdrowia realizuje badania statutowe w tematyce: Psychospołeczne korelaty chorób somatycznych i zdrowia.
W Katedrze realizowane są badania z następujących dziedzin:
- psychologia zdrowia,
- psychologia kliniczna,
- psychologia różnic indywidualnych,
- psychoonkologia,
- psychologia uzależnień,
- gerontopsychologia,
- neuropsychologia.